تاریخچه فرش در جهان

PAZIRI-CARPET

تاریخچه فرش در جهان

در گذشته قالی بافی در دوران قبل از تاریخ،انسان های اولیه از پوست حیوانات برای فرش یا کفپوش در کلبه ها و غار هایشان استفاده می کردند . بعدها از حصیر و قالیچه ها استفاده می کردند..

به دلیل این که فرش هایی که در زمان انسان های اولیه در گذشته قالی بافی تهیه می شد از جنس گیاهی و حیوانی بودند، نمی توان فرشی را از آن زمان یافت ولی در گذشته قالی بافی از آثاری مانند  کوزه هایی سفالی و نقاشی از فرآیندهایی مانند نساجی و بافندگی بر روی غارها می توان اطلاعاتی در مورد فرش پیدا کرد.

آثاری که در تاریخچه فرش در جهان است نشان می دهد که  هدف اصلی فرش هایی که از پشم گوسفند و بز بافته می شدند این بود که به هنگام نشستن یا خوابیدن بر روی آن ها گرما ایجاد کنند واز انتقال سرما جلوگیری کنند.

پیدایش قدیمی ترین فرش جهان

PAZIRIk-CARPET
PAZIRIk-CARPET

 

در تاریخچه فرش  جهان قدیمی ترین  فرش جهان درسال 1994 از یک مقبره در پازیریک واقع در سیبری جنوبی پیدا شد و دلیل این که محفوظ مانده بود این بود که در زیر یخ مدفون شده بود فرش پازیریک یک قالی خاب دار با بافتی ظریف{حدود 36 گره بر سانتی متر مکعب} است.

نشان می دهد که  شکل های مختلف فرش پازیریک تاثیر فرهنگ چندین کشور را نشان می دهد، در این قالی از گره ترکی استفاده شده اما حاشیه های آن ایرانی است. رنگ زمینه آن قرمز ترکمنی با مایه های آبی، زرد و سفید است.

در بعضی نوشته ها آمده است که مقبره کوروش که 521 سال قبل از میلاد مسیح وفات یافت، با قالی فرش شده است. همچنین کشور گشایی اسکندر مقدونی که سه قرن پیش از میلاد مسیح صورت گرفت،باعث شد که هنرشرقی ها به اروپا راه پیدا کند. و صنعت فرش بافی به یک منطقه جغرافیایی خاص محدود نشود.

تاریخچه فرش ماشینی

Machine-rug
Machine-rug

تحقیقات نشان می دهد که سابقه بافت فرش ماشینی حدود 40 سال است. در ابتدای دهه پنجاه بود که در کارخانجات ابریشم و مخمل بافی. به وسیله دستگاه های مخمل بافی ژاکارد و نخ های مصنوعی براق با جرم کم وارد بازار شد. در همان زمان عده ای از تاجران فرش، فرش هایی را با همین مشخصه ها ولی تا حدی مرغوب تر از کشور بلژیک وارد ایران کردند و باعث شد تا سلیقه ایرانیان در زمینه بافت فرش ماشینی شکوفا شود.

از همان ابتدا که همین فرش های ماشینی که در کارخانجات ابریشم و مخمل بافی بافته می شدند،گرچه با ساده ترین دستگاه ها بافت می شدند و کیفیتی به اندازه فرش های امروزی نداشتند. ولی مورد استقبال مردم قرار گرفت . همین باعث ایجاد انگیزه و پیشرفت تولیدکنندگان فرش ماشینی شد.با توجه به افزایش جمعیت و سرعت زیاد بافت فرش نسبت به فرش دستباف هم باعث استقبال مردم و هم باعث سود بیشتر تولیدکنندگان فرش ماشینی شد.

همان طور که گفته شد اولین فرش ایرانی با دستگاه های ژاکارد فرانسوی بود و بسیار سبک و پرزکوتاه بود. با افزایش نیاز بازار به فرش ماشینی به مرور زمان روش بافت فرش و دستگاه های مخصوص آن تغییر کرد و پیشرفت چشمگیری را در این زمینه به عمل آورد.

در تاریخچه فرش  جهان تا پیش از انقلاب اسلامی پیشرفت و رشد صنعت فرش چشمگیر بود . اداره شرکت های فرش به صورت مستقل بود و این کار نیز مشکلاتی مانند .اداره سخت کارخانه را در بر داشت. پس از انقلاب اسلامی روند توسعه این صنعت دگرگون شد و چون اداره کارخانه ها به صورت مستقل بود قوانین یکپارچه ای برای اداره این واحد ها وجود نداشت.

پس از انقلاب اسلامی بعضی از شرکت های فرش مصادره شدند و به همراه برخی شرکت های دیگر تحت نظر برخی ارگان ها در آمدند. به این دلیل باعث شد تا صنعت فرش بافی از اواسط دهه 60 رشد چشمگیری کند . از آن به بعد واحد های تولیدی وارد بازار رقابت شوند و برخی از آن ها نیز تا به امروز مشغول به کار هستند.

تحول کیفیت در فرش های ماشینی از گذشته تا به امروز

در ابتدایی که فرش های ماشینی تولید می شدند. از کیفیت خوبی بهره دار نبودند.با گذشت زمان با ورود دستگاه های بافندگی با کیفیت و مدرن باعث شد تا تاریخچه فرش ماشینی متحول شود . فرش هایی با کیفیتی بالاتر از گذشته بافته شوند.

در گذشته فرش های 300 یا 350 شانه با تراکم حداکثر 900 بافته می شدند .اما امروزه به وسیله دستگاه های مدرن فرش هایی 1500 شانه و 1200 شانه با تراکم بالاتر از 3000 تولید می شود.در ضمن، تنوع طرح های فرش و تعداد نخ های به کار رفته در فرش های امروزی نیز بسیار بیش تر از گذشته است که همین باعث می شود تا زیبایی نقشه فرش ها را دوچندان کند.

مهم ترین شهر های تولید کننده در صنعت فرش

از همان ابتدا که فرش های ماشینی بافته شدند. به دلیل استقبال مردم در زمینه فرش باعث شد .تا این صنعت تقریبا در تمام شهر های ایران رواج پیدا کند .اما اگر بخواهیم مهمترین شهر های تولید کننده فرش را بگوییم. می توان شهر هایی مانند:
آران وبیدگل،کاشان،تبریز،مشهد و یزد را نام برد که در رشد و پیشرفت صنعت فرش نقش بسیار مهمی داشتند. اما همان طور که می دانید اولین و مهم ترین تولید کننده فرش در ایران شهر زیبای کاشان می باشد که بالای چهل سال سابقه دارد.

دستگاه های بافندگی

تاریخچه فرش در جهان
machine-rug

همان طور که در ابتدا گفتیم تاریخچه فرش در جهان  اولین فرش های ماشینی با دستگاه های فرانسوی ژاکارد بافته می شدند .که کیفیت چندان خوبی نداشتند ولی با پیشرفت علم و این صنعت باعث شد تا دستگاه های مدرنی همچون دستگاه بافندگی واندویل،تکسیما،شونهر،VTR،CRX و… وارد بازار شوند و تا امروزه نیز از این دستگاه ها نیز استفاده می شود و هر ساله نسخه جدیدتری ارائه می گردد.

مفهوم شانه و تراکم فرش

به تعداد گره هایی که به اندازه یک متر در عرض فرش وجود دارد،شانه گفته می شود و به تعداد گره هایی که به اندازه یک متر در طول فرش هست،تراکم می گویند.مثلا فرش 700 شانه با تراکم 3000 یعنی در عرض فرش به اندازه یک متر 700 گره دیده می شود و در طول فرش به اندازه یک متر 3000 گره وجود دارد.

رابطه بین کیفیت فرش و تراکم و شانه

این که برای متوجه شدن کیفیت فرش تنها به تراکم و شانه آن دقت کنیم.کار درستی نیست چون کیفیت فرش به نخی است که در آن بافت می شود. بنابراین اگر فرشی داشته باشیم که تراکم و شانه آن بالا باشد ولی نخ به کار رفته در آن از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، نمی توان از آن به عنوان یک فرش باکیفیت نام برد. ولی اگر یک فرش تراکم و شانه اش پایین باشد ولی جنس نخ بافته شده در آن از جنس خوبی باشد،می توان آن را جزو دسته فرش های باکیفیت به حساب آورد.

امروزه به طور کلی فرش های ماشینی را می توان700،1000،1200،1500شانه تقسیم کرد و از بین این دسته ها فرش های 1000 شانه بیشتر مورد استقبال مردم قرار می گیرند. زیرا هم قیمتشان مناسب تر است و هم کیفیت و طرح.

تاریخچه فرش در جهان

آدرس وبلاگ ما:

http://estarkcarpet.blogfa.com/

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *